BVC Chodov


Velikonoce jako oslava jara

pondělí 1. 4. 2024 | komentářů | Autor: 2024 @miš

   Pomlázka je český unikát, nejstaršími velikonočními symboly jsou vajíčka a beránek. Pokud se vyprázdní smysl zvyků a rituálů a lidé jim už nerozumí, přestanou je časem dodržovat, vysvětlila před časem kulturní historička Eva Doležalová v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Dnešní zvyky a symboly se podle ní časem promění, minimálně jako slavnost jara se ale v české kultuře Velikonoce udrží, předpokládá.

  S tím jsou spojené různé starší předkřesťanské zvyky, například vajíčka, která symbolizují nový život. Stejně tak pomlázka. Větvičky, které se na jaře nalévají pupeny, ze kterých se pomlázka plete, symbolizují omlazení, plodnost a zrození.

Znají pomlázku i jinde ve světě, nebo je to český výmysl?

   Pomlázka je skutečně zvyk ryze český, nebo spíše československý. Původem to bude tradice starší, pravděpodobně slovanská. Šlehání děvčat a žen, aby byly zdravé, plodné a nezestárly, se spojuje právě s jarní slovanskou úctou ke zrození. Nejvýraznějším prvkem Velikonoc se stal tento zvyk ve druhé polovině dvacátého století, kdy byl za komunismu křesťanský rozměr Velikonoc potlačován. Smysl těch tří svatých dnů - od čtvrtka do neděle, významově vytlačily právě velikonoční pondělí a pomlázka.

Proč se jinde tento zvyk nedodržuje, není úplně jasné, každopádně už po něm skutečně není ani stopy jinde než u nás - v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Je to světová rarita. Lidé z jiných částí planety tomuhle zvyku vůbec nerozumí.

Jaký důvod má  barvení vajíček a zdobení kraslic? Mají třeba různé barvy svůj význam?

   Lze říct, že červená barva odkazuje na krev a lásku, modrá by mohla symbolizovat naději, zelená nový život a vzkříšení. Nehledala bych ale v té výzdobě až tak hluboký význam. Je to spíše snaha zdobit předměty, které jsou samy o sobě symbolem.

Existují nějaké tradice, které jsme převzali ze zahraničí poměrně nedávno?

  Typickým převzatým zvykem jsou velikonoční zajíčci. I když je máme každý rok v obchodech a patří k jaru, původní u nás nejsou, převzali jsme je z Německa. Váže se k nim i zvyk hledání vajíček. Některé české domácnosti jím i nahradily ty původní typicky české tradice. 


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Bc. Ladislav Zapf (místopředseda)
GSM: 602 110 457
l.zapf@seznam.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2024 - BVC Chodov | Kontakt | Minigolf Chodov