BVC Chodov


Rozhovor šéftrenéra klubu na téma průběhu první extraligové sezóny kadetek

středa 24. 2. 2016 | komentářů

Při nedávné návštěvě archivu článků na webu BVC Chodov, nás zaujal rozhovor šéftrenéra Štěpána Javůrka, ve kterém před historicky prvním extraligovým zápasem kadetek, popisoval a hodnotil jejich ambice a cíle pro letošní sezónu.

S odstupem času a v době, kdy se dohrávají poslední kola nadstavbové části této nejvyšší volejbalové soutěže děvčat, nás zajímalo porovnání srpnových očekávání a předsevzetí s jeho osobními aktuálními pocity….

 

Jak hodnotíte dosavadní průběh a vývoj sezóny ?

Rozdělil bych hodnocení na výsledkové a herní. Výsledkově se mi sezona hodnotí dobře, zachránili jsme se s předstihem a relativně v klidu – to považuji za úspěch. Herně to také nebyl propadák, s nikým jsme vyloženě neudělali ostudu, byli jsme v extralize konkurenceschopní a dokázali hrát se všemi. Bohužel nás provázela určitá nestabilita výkonů, ale celkově můžeme považovat první sezónu za úspěšnou.

 

Co pro Vás byl v první extraligové sezoně nejsilnější zážitek?

Asi moje diskvalifikace v Plzni (smích).  A doufám, že už mě podobný zážitek v druhé sezoně mezi elitou nečeká.

 

Čím vším Vás historicky první extraligová sezóna v Chodově překvapila?

Myslím, že nás extraliga překvapila všechny. Rozdíl mezi extraligou a 1.ligou je opravdu propastný. Ta soutěž přináší vysoké nároky na všechny a ne každý je schopen se s tím srovnat. Jsem rád, že jsme toho byli součástí. Druhá sezona bude opět velice náročná.

 

Co všechno se stalo nebo co jste byli v rámci klubu, hráček či realizačního týmu nuceni pozměnit oproti původním očekáváním od prvního zápasu doposud ?

Myslím, že styl práce jsme nezměnili, drželi jsme se toho, s čím jsme byli úspěšní v minulých dvou sezonách. Velkou potíží v první sezoně byl počet zranění, která nás potkala. S tím jsem se nikdy nesetkal a věřím, že příští sezona bude v tomto ohledu klidná. 

Prakticky celou sezonu marodila blokařka Denisa Prokopová, která nám nesmírně chyběla. Několikrát byla zraněná také Anna Bicanová (výron kotníku, břišní svaly), Tereza Čermáková (těžký výron kotníku), nemocná byla několik zápasů libero Kateřina Kloudová, za kterou navíc nemáme adekvátní náhradu.. Bylo to náročné a jsem rád, že jsme to zvládli. Proměnila se také atmosféra v družstvu. 

Extraligu je potřeba hrát se širokým kádrem, takže některé hráčky nebyly tak vytížené jako v minulých letech a bylo kolem toho určité dusno. Nakonec se ale ve sportu sezóna hodnotí podle výsledku a ten byl dobrý – takže očekávání byla naplněna.   

Jak se výsledky týmu a účast družstva kadetek promítá do dění v ostatních mládežnických kategoriích Vašeho klubu ?

Tak především naši trenéři vidí, jakou kvalitu extraliga vyžaduje a jaké hráče musejí vychovávat, chceme-li tu soutěž hrát dlouhodobě. Já tlačím na žákovské trenéry, aby si uvědomovali, že již za rok musejí být jejich hráčky schopné hrát extraligu, že na to musejí být připravené.

 

Jaké hlavní nově nabyté zkušenosti z letošního ročníku budete v příští sezóně chtít zúročit?

Důležité je, že budeme hrát s kádrem, který už větší část letošní sezony odehrál, nebudeme nováček, který neví, co ho čeká. Také už bych si příští rok nechtěl dávat za cíl jen záchranu v soutěži, ale uhrát nejhůře 8.místo, tedy postoupit do play-off turnaje.

 

Kam tedy směřuje Vaše sportovní očekávání v příští sezóně ?

Jak jsem již řekl, budeme chtít postoupit do finálového turnaje, který hraje 8 nejlepších družstev po základní části. Navíc díky skladbě družstva budeme chtít výrazně proměnit styl naší hry. 

Na to máme celé léto a čeká nás kolem toho spousta práce.

 

Některé starší hráčky odcházejí pro příští sezónu do vyšší věkové kategorie juniorek. Připravujete z tohoto pohledu tedy nějaké doplnění týmu ?

Ze současného kádru zůstane nahrávačka Kudrlová, smečařky Bicanová a Dršková, libero Kloudová, blokařky Krausová a Sobotková a univerzální hráčka Roučková. 

Kádr doplníme o dvě žákyně z našeho klubu a máme vyhlédnuté čtyři hráčky z regionu, které jsme již buď oslovili, nebo oslovíme v nejbližší době. Pokud by se nám tyto přestupy nepovedly, budeme se ohlížet jinde. Mám také připravenou jednu "bombu" -  jednáme o příchodu jedné talentované hráčky se zkušenostmi z extraligy kadetek.

 

Do kdy chcete mít o kádru jasno a jaký bude plán letní přípravy klubu?

Trénovat budeme do 6.května. Poté budou mít hráčky tři týdny volno. Následuje blok herních činností v červnu, kdy budeme trénovat opravdu každý den, pak následuje volno, na které dostanou hráčky individuální kondiční plány od naší kondiční trenérky a společná příprava začne opět od 11. srpna. Kádr chci mít kompletní od 1.6. Čeká nás totiž spousta práce. Vybírám hráčky, které mají talent, ale ta hlavní práce nás čeká právě v létě.

 

BVC Chodov patří mezi tradiční kluby s velice silným zázemím, je přesto něco, co považujete za důležité na cestě za dalšími sportovními úspěchy klubu a co byste si přál a jakou pomoc očekával od okolí ?

Mám o tom jasnou představu, kterou jsem nedávno prezentoval na webových stránkách klubu. Práce je před námi spousta, pořád ještě nevidím konec.

 

Asi příliš lidí neví, že jste vážně zvažoval, zda družstvo povedete i příští rok. Co nakonec rozhodlo?

Já jsem nabídku pokračovat dostal, ale potřeboval jsem se rozhodnout. Já opravdu kolem klubu žiji několik hodin denně, navíc můj styl je dost emotivní a psychicky vyčerpávající. Nechci dopadnout jako někteří jiní trenéři, kteří trénují dvacet let, ale už žijí jen z minulosti a vlastně je to nebaví. Až mě to přestane bavit, tak si dám rok pauzu, budu se vzdělávat, vyrazím na týden do nějakého zahraničního klubu a tak dále. Zatím chuť mám, tak do toho jdu!!

 

Na závěr poslední otázka spíše pro odlehčení….. kdy, pokud vůbec, a v jakém rozsahu chystáte oslavu letošních úspěchů?

To záleží na tom, jestli se nějaký úspěch dostaví. Ale určitě si po sezoně sedneme s kolegy na dobrou večeři, kterou si, myslím, zasloužíme. 


Děkuji za rozhovor a přeji celému klubu hodně zdaru !

JK

Komentáře


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Štěpán Javůrek (místopředseda a šéftrenér)
GSM: 774 351 796
stepan.javurek@centrum.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2022 - BVC Chodov | Kontakt