BVC Chodov


Zpráva předsedy č. 16 – Beachvolejbal v ČVS

úterý 27. 11. 2012 | komentářů

Opak je pravdou. Když se v osmdesátých letech dostal beachvolejbal na československé území, byl jsem jedním z jeho hlavních propagátorů a protagonistů. Na začátku devadesátých jsem v rámci AMS uspořádal vůbec první beachvolejbalovou exhibici na náměstí v Nymburce a později totéž v jiných městech, včetně Václavského náměstí v Praze společně s agenturou Petra Salavy. Na konci devadesátých letech jsem byl trenérem rakouské reprezentační beachvolejbalové dvojice Berger – Kronthaler. Z pohledu volejbalové metodiky soustavně prosazuji názor o nezávadnosti propojení beachvolejbalu s šestkovým volejbalem. Bojoval jsem proti metodickým nesmyslům, že beachvolejbal způsobuje špatné návyky pro šestkový volejbal. Před několika lety jsem se dokonce podílel jako spoluautor na odborně-populární publikaci „Plážový volejbal – hra pro každého“ (hlavní autor Jaroslav Vlach). Na druhé straně jsem ovšem vždy poukazoval na nebezpečí používání beachvolejbalu jako úniku od problémů šestkového volejbalu. Nezřídka se totiž objevuje jev, že se hráč nebo hráčka dostanou z nějakých důvodů do problémů v šestkovém volejbalu a řeší je únikem k beachvolejbalu. Poté jsou zpravidla rozčarováni, že problém neleží ve sportovním odvětví, ale v nich samých. Praxe ukazuje, že se jako beachvolejbalisté v českém prostředí prosadili téměř výhradně prvotřídní šestkoví a úspěšní hráči, vzpomeňme jména Fikar, Džavoronok, Palinek, Pakosta, Lébl, Kubala, Petr Beneš, v ženské kategorii připomeňme za všechny Celbovou, Dosoudilovou, Kolocovou a Slukovou. Se současným vedením Asociace bechvolejbalu se naprosto shodujeme, že budoucí kvalitní beachvolejbalisty musíme i nadále hledat mezi špičkovými šestkovými hráči na úrovni reprezentace a že úspěchy beachvolejbalu jsou dílem práce šestkových mládežnických oddílů. ABV, která zastřešuje beachvolejbal v Českém volejbalovém svazu, odvedla v posledních letech dobrou práci, a jestliže existují jisté spory, pak vyplývaly především z nevyjasněných kompetencí a z oblastí, které sama ABV pociťuje jako vlastní slabiny. Pokud by se měl vystavit účet za práci ABV v roce 2012, pak by vypadal následovně:

ABV uspořádala sedmý ročník Mistrovství ČR regionů v beachvolejbalu mužů, žen a mixů, které bylo příležitostí pro amatérské hobby hráče, beachvolejbalové specialisty jako příprava na novou sezónu, šestkové volejbalisty jako doplněk po skončené sezóně. Bylo uspořádáno bez podpory sponzorů, proběhlo celkem 126 turnajů. Celkový počet účastníků překročil 2000. Finálový turnaj nejlepších dvojic z regionů se uskutečnil 14. - 15. července v Brně na Sokoláku.

Další aktivitou bylo MČR žáků a žákyň. Snahou bylo uspořádat turnaje alespoň ve dvou aglomeracích každého kraje. Finále proběhlo v Chodově u Karlových Varů ve dnech 22.6. – 24.6.2012.

Z hlediska výkonnostních soutěží juniorů a dospělých jmenujme Pohár ČVS dospělých, kde se podařilo se uspořádat 10 turnajů v kategorii mužů a 8 turnajů v kategorii žen. Konstatujeme trvalý pokles zájmu hráčské základny o současnou podobu (tj. bez prize money) Poháru ČVS. Dřívější model: turnaje kategorie „A“ pro 16 nejlepších dvojic žebříčku s významnými prize money a turnaje kategorie „B“ pro příchozí (nižší prize money), se nepodařilo udržet. Hlavními příčinami poklesu zájmu o Pohár ČVS patří:

  • zrušení prize money z důvodu ztráty sponzora
  • vznik poměrně významné konkurence v pořádání beachvolejbalových turnajů ze strany soukromých sponzorů a promotérů (např. Střešovická liga, Koryčany, Pankrác apod.), kteří pořádají zejména v letní sezóně bohatě dotované turnaje

V praxi z posledních dvou let pokračovat nelze a konkrétní opatření pro příští sezónu spočívá v tom, že vedení ČVS společně s ABV intenzivně pracuje na získání nového partnera pro tento okruh činnosti. Nerad bych to zakřikl, ale dohoda se strategickým partnerem je na spadnutí.

V juniorské kategorii proběhlo 5 turnajů v kategorii chlapců a 7 v kategorii dívek. Zimní liga juniorů a dospělých pořádaná beachvolejbalovým oddílem Pankrác. (užitečná průprava výkonnostních i reprezentačních týmů pro letní sezónu).

Nejvýznamnější domácí akcí bylo Mistrovství České republiky. To ženské proběhlo v Chodově u Karlových Varů. Při neúčasti obou olympijských dvojic Kolocová – Sluková a Háječková – Klapalová se mistryněmi republiky stala dvojice Řeháčková – Vorlová. Velice dobrá příprava místním beachvolejbalovým oddílem Chodov dokazuje, že je významným centrem českého beachvolejbalu. Zejména je třeba vyzvednout práci Jiřího Turečka. Muži sehráli své mistrovství v Brně na Sokolském koupališti. Mistry ČR se stala dvojice Beneš – Kubala (finále: Dumek – Tichý). Finalový zápas byl současně zakončením několikaleté úspěšné spolupráce této dvojice. Turnaj proběhl v atraktivním prostředí za bezchybné organizace řízené Ing. Zdeňkem Václavíkem. V juniorských kategoriích proběhly šampionáty chlapců a dívek v kategoriích U18, U20 a U23. Šampionáty byly termínově přizpůsobeny tak, aby sloužily přípravě a výběru našich reprezentantů na ME a MS.

Dále bych se zmínil o reprezentaci ČR. V kategorii juniorské reprezentace se rozběhl v sezóně 2011/2012 režim nového systému práce s mládežnickými reprezentacemi. Jeho základem je hlubší propojení a spolupráce mezi beachvolejbalovými trenéry a oddíly šestkového volejbalu, to vše pod kontrolou svazových trenérů mládeže. Byla nastavena pravidla a podmínky při výběru a uvolňování adeptů reprezentace ze šestkových oddílů, jaká platí při výběru šestkových reprezentačních týmů. Tato změna přinesla významný pozitivní posun oproti dosavadnímu stavu a přes určité dílčí nedostatky zejména v koordinaci reprezentačních akcí hodnotíme tento krok jako významný krok ve spolupráci obou složek českého volejbalu. Mezi největší úspěchy patří:

  • Pilátová – Třešňáková 4. místo ME U18
  • Džavoronok – Licek 5. místo ME U18
  • Beneš – Perušič 5. místo MS U21 v kanadském Halifaxu
  • Na ME U23 obsadila dvojice Gálová – Vaňková 5. místo.

Reprezentace dospělých zaznamenala nejúspěšnější sezónu, které vyvrcholila konáním olympijských her v Londýně. Český beachvolejbal měl po dvanácti letech zástupce v kategorii žen i mužů. Jednalo se o páry Kolocová  – Sluková a Háječková – Klapalová, Beneš – Kubala. Historicky největšího úspěchu dosáhla dvojice Kolocová – Sluková, která získala 5. místo, dvojice Háječková – Klapalová a Beneš – Kubala velmi těsně nepostoupily z kvalifikace do play off. Velkým příslibem do budoucna je dvojice Kolocová – Sluková, která při zachování své výkonnosti má šanci úspěšně se účastnit OH 2016. Vedení ČVS chce tomuto páru pomoci především v zajištění profesionálního režimu práce.

Již tradiční elitní vizitkou beachvolejbalu je pořádání významných mezinárodních akcí v České republice. Ve dnech 23. – 27.5.2012 proběhl v Praze na Štvanici třetí ročník turnaje World Tour Patria Direct Open 2012. Ve strhujícím finále v tie breaku zvítězila dvojice Ricardo - Cunha. Z českých dvojic se nejdále dostala dvojice Beneš – Kubala, která obsadila příjemné 7. místo.  Potvrdilo se, že Štvanice je ideálním místem pro pořádání takovéto akce, v Praze se sjela absolutní světová špička včetně posledních olympijských vítězů z Pekingu 2010 Dallhauser – Rogers. Při tradičně příjemném počasí je nutno zmínit bezchybnou práci organizátorů, vysokou sportovní úroveň akce, což vyústilo v mimořádně příznivé hodnocení FIVB a plnou spokojenost hráčů.

CEV ME U-18 2012 proběhlo v Brně na Sokolském koupališti. Příjemné prostředí, vysoká úroveň organizátorské práce, počasí a úspěšné vystoupení českých reprezentantů a reprezentantek v souhrnném hodnocení vedlo k tomu, že tato akce byla hodnocena příznivě nejen přímými účastníky, ale i evropskou volejbalovou organizací CEV.

Závěrem je třeba konstatovat, že rok 2012 nesporně patří mezi nejúspěšnější v pětadvacetileté historii českého beachvolejbalu. V některých oblastech práce dosáhla ABV nesporných úspěchů, ale ne všechno se podařilo podle představ. Na nápravě nedostatků bude pracovat ČVS v režimu posíleném spoluprací s několika partnery a některými personálními změnami již v nadcházející sezóně 2013. O některých inovacích se zmíním buď v příští zprávě (pokud dojde k završení jednání o vstupu partnerů do českého beachvolejbalu) nebo v některé z dalších. Na úplný závěr bych ještě jednou vzdal hold, především našim reprezentantům za dosažené výsledky na OH v Londýně 2012, ME U18, MS U21 a ME U23, Asociaci beachvolejbalu pak za celoroční práci.

V Praze, dne 20.11.2012, Zdeněk Haník, předseda ČVS

(s přispěním podkladů od Ing. Josefa Beneše, st.) 

ČLÁNEK JE PŘEVZAT   


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Bc. Ladislav Zapf (místopředseda)
GSM: 602 110 457
l.zapf@seznam.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2024 - BVC Chodov | Kontakt | Minigolf Chodov