Chodovské žákyně zpět mezi osmi nejlepšími družstvy v republice

pondělí 17. 2. 2020 | komentářů | Autor: Filip Plášil

O uplynulém víkednu bylo v Jirkově  odehráno předposlední kolo letošního ročníku Českého poháru starších žákyň. Účastnilo se jej také chodovské družstvo starších žákyň. Po nezdaru v předchozím kole, kdy žákyně i díky řadě nešťastných okolností spadly do druhé republikové osmičky (skupiny bojující o body za 9. až 16. místo), bylo cílem opět postoupit zpět mezi nejlepší družstva. Je mi potěšením konstatovat, že se tato "mise" vydařila a holky jsou zpět v nejvyšší skupině.

Na úvod článku se ohlédněme za předchozím kolem Českého poháru. Minulé kolo se odehrálo v půlce Ledna v Kostelci nad Orlicí. Bohužel se pro nás jednalo o velice nešťastný turnaj. Nejprve nebyla k dispozici Lenka, takže jsme první dva zápasy odehrály bez své první nahravačky. A i když se Áďa Čedíková zhostila nahravačského úkolu s velkou ctí, bohužel nám to nestačilo na více než jeden bod z prvního hracího dne. Druhý den pak turnaj korunovalo zranění Verči a na závěr z rozcvičky ulétnuvší míč, který umožníl vítězství Frýdku nad Olympem Praha. Toto vítězství způsobilo, že jsme už před posledním zápasem předchozího turnaje věděli, že i když v závěrečném zápase porazíme Frýdek- Místek, spadneme o skupiny níže do skupiny týmů mezi 9.-16. místem.

Zápasy 2. výkonnostní skupiny hostil tentokrát Jirkov. Naším cílem byl postup zpět do první skupiny, což se jevilo sice jako nesnadný, přesto však splnitelný úkol. V sobotu nás čekaly zápasy s Orionem, Břeclaví a Přerovem. V neděli pak ranní zápas s Plzní, s Prostějovem (spadl s námi z první výkonnostní skupiny), Rtyní a na závěr s domácím a celý víkend extrémně zarputilým a výborně hrajícím družstvem Jirkova.

Přiznám se, že jsem byl v očekávání toho, jestli holky navážou na poslední zápasy s Příbramí v první lize, kde se prezentovaly výborným kombinačním volejbalem. Byl jsem nadšen z toho, že se moje očekávání vyplnila a celou sobotu holky soupeře drtily skvělým servisem, výbornou obranou a právě rychlou kombinační hrou, jakmile nám k ní dal soupeř příležitost. Výsledkem byly skvělé zápasy sobotního hracího dne, kde se ani jeden ze soupeřů v žádném setu nedostal přes 20 bodů. Tento výsledek byl o to cennější, že to holky zvládly proti velmi kvalitním soupeřkám (například družstvo Břeclavi vloni vybojovalo na MČR mladších žákyň stříbrné medaile). Korunu všemu dodalo to, že jsme hráli všechny tři zápasy okamžitě po sobě, takže měly holky jen minimální čas na odpočinek.

Nedělní program jsme zahajovali ráno v devět hodin proti tradičnímu soupeři z 15.ZŠ Plzeň. Holky zápas opět s přehledem zvládly, i když bylo v některých momentech malinko vidět, že brzký ranní začátek není úplně podle našeho gusta. Přesto z toho bylo další vítězství 2:0. Následovala odveta proti Prostějovu, který byl v tu dobu bez šance na postup a nachal odpočívat své klíčové hráčky. Přesto bylo ze zápasu pěkné drama, naštěstí se šťastným koncem pro nás (vítězství 2:1). Předposlední utkání se Rtyní opět přineslo jednoznačnou výhru 2:0 a situaci, kdy bylo potřeba vyhrát s Jirkovem jeden set pro potvrzení vítězství ve skupině.

Musím říct, že jsem si zápas s Jirkovem opravdu užil. Byl to zápas v nádherné atmosféře proti emotivně a bojovně hrajícímu soupeři. Zpočátku nás právě tato živelnost Jirkova zaskočila a v prvním setu jsme jednoznačně tahali za kratší konec provazu. Korunu všemu dala Jirkovská nahravačka, která nás svým extrémně agresivním servisem nepustila do hry a první set tím vyzněl jednoznačně pro Jirkov. Ještě na začátku druhého setu byl Jirkov mírně lepší, ale pak se holky opět dostaly do své hry v obraně, pomohly si vynikajícím servisem a dokonale otočily celý vývoj druhého setu. V koncovce setu se konečne projevily zkušenosti z těžkých zápasů z první ligy kadetek a holky dokázaly uhrát set do stavu 25:22. V rozhodujícím třetím setu jsme již tahali za delší konec provazu my. Holky potvrdily svojí volejbalovou kvalitu z konce 2. setu a s přehledem zvládly zkrácený set v poměru 15:8.

Takulka skupiny zde

Celková tabulka zde

Všechny holky zaslouží pochvalu za přístup i předvedené výkony ve všech zápasech. Naší největší devízou byl fakt, že na hřišti bylo po celý víkend 6 kvalitních hráček. Verča s Maru, kterým tentokrát připadla role střídajících hráček, se role zhostily také výborně. A ač z vlastní zkušenosti vím, jak je tato role nepříjemná a nevděčná, těší mne fakt, že vždy, když dostaly příležitost dokázaly družstvu pomoci a zvrátit zápas na naši stranu. Je to výhoda, kterou měl chodovské holky proti všem soupeřům, kterým nastoupily. Tedy extrémně vyrovnaný a bojovný kádr. Musím pochválit Léňu za distribuci rychlost a přesnost nahrávek. Byla radost koukat se, jak blokařky soupeře nevěděly kam dřív skočit, jakmile bylo přihráno alespoň dobře. A to mne vede k další pochvale, a to pochvale přihravačkám, které svou hrou na přihrávce umožnily tyto pestré kombinace. Navíc se zhostila role libera výborně Áďa. A nakonec, téměř neuvěřitelný byl pro mne fakt, že se konečně dařilo pravidelně bránit na síti, což patřilo vždy k největším slabinám našeho družstva. Jinými slovy pochvala i blokařkám a to nejen za blokování, ale i za útok.

Sečteno a podtrženo. Tento turnaj to krásně sedlo. Doufám, že budeme v tomto trendu pokračovat.

Na závěr mi dovolte nastínit, co pro nás tento výsledek znamená. Postup mezi první osmičku pro nás znamená, že už nemůžeme skončit v českém poháru horší než osmí. Reálnou šanci máme na to uhrát 6. místo, což by byl dozajista úspěch. Nejdůležitější je fakt, že se v termínu 9. a 10.5. uskuteční v Chodově kvalifikační skupina na Mistrovství republiky starších žákyň, které by mělo posledním žákovským vrcholem pro většinu holek z tohoto družstva.

Na závěr mi dovolte mi poděkovat fantastickým fanouškům (rodičům), kteří holky celý víkend podporovali. Vytvořili holkám vskutku domácí prostředí a to i proti Jirkovu, jehož fanoušky jednoznačně předčili. Byli jste skvělí a já moc děkuji za podporu, kterou holkám po celou dobu dodáváte. Jak samy vidíte u ostatních družstev, není to samozřejmost jet 100 a více kilometrů téměř každý víkend. Je to opravdu radost.

A co dál?

O víkendu nás čeká zápas s Třebínem v první lize kadetek. Jedná se o další důležité zápasy v této sezóně.