BVC Chodov


Okénko šéftrenéra č.14 - Co se vlastně děje na našem svazu?

pondělí 5. 12. 2016 | komentářů

Volejbal v Čechách se zase po letech dostal na hlavní stránky celostátních deníků a do televizních zpráv. Musím dodat, že bohužel. Není to vinou nějakého fenomenálního úspěchu ale proto, že se na našem svazu pěkně potichu kradlo. Potkávám hodně lidí, kteří se mě ptají na to, co se stalo a chtějí znát podrobnosti. Někteří spoléhají na to, že jako bývalý zaměstnanec svazu vím více, což bohužel není pravda, jiní mě oslovují po uveřejnění dopisu Karlovarského volejbalového svazu, jehož jsem spoluautorem.

V kostce shrnuto, na volejbalovém svazu bylo odcizeno něco kolem 17 milionů korun. Peníze údajně ukradl zaměstnanec ekonomické sekce. Odčerpával je postupně na své účty a všechny prohrál v hazardních hrách. V návaznosti na zjištění spojená s touto defraudací navíc hrozí dodanění některých položek v rozpočtu svazu za předešlé roky, takže uvidíme, kam až se částka, která schází, nakonec vyšplhá. I když se dnes odpovědní tváří, že nám žádné peníze nechybí, protože je vedení svazu získalo jinde, není to pravda. Peníze, které se daly použít například na mládež, prostě chybí a zvlášť pro oddíly, které na svou činnost složitě shánějí každou korunu, je to těžko stravitelné sousto.

Jak je vůbec možné, že v tak velké a významné organizaci, jakou je národní svaz, se postupně ztrácelo skoro 20 milionů korun a nechybělo mnoho, aby si toho předseda svazu, jakožto hlavní manažer volejbalu v Čechách, všiml teprve ve chvíli, kdy by mu začal mizet i nábytek z kanceláře? Odpověď je ukryta v tom, jak tato organizace léta fungovala. A o tom už mohu něco říct i z vlastní zkušenosti.

Kdyby byl Dr. Haník sportovním ředitelem svazu, mohl by si za svou dosavadní činnost nechat postavit sochu a já bych byl pro. Ve sportovní a metodické oblasti je prostě nejlepší, u nás bezkonkurenční a práce udělal strašně moc. Této oblasti se také věnoval s maximální péčí a zájmem. Předseda sám o sobě vždy říkal, že není ekonom a na ekonomiku má lidi. V době, kdy jsem na svazu působil, měl dva nejbližší spolupracovníky. Psychologa Dr. Hanáka, který ale s ekonomikou svazu neměl nic společného a pak místopředsedu pro ekonomiku Roberta Urbánka. U něj je třeba se na chvíli zastavit. Poznal jsem ho osobně i profesně a myslím si, že je Robert v jádru dobrý člověk. Co tedy absolutně postrádá, je umění jednat s lidmi a chovat se k podřízeným. Myslím, že na svazu by mohla spousta lidí bývalých, ale i současných, vyprávět. Spousta lidí Roberta Urbánka soustavně kritizovala a předseda vždy veškeré ataky na osobu místopředsedy odrážel slovy, že mu absolutně důvěřuje a že jeho práci věří. V té době se za svého člověka stavěl jako chlap, dnes by měl jako chlap vyvodit odpovědnost za to, že vsadil na špatného koně, tedy na člověka, který svou práci v ekonomické sekci svazu evidentně nezvládl. Z velké části proto, že si toho na svá bedra vzal příliš.

Narovinu musím přiznat, že když jsem se dozvěděl jméno osoby, která svazové peníze odcizila, byl jsem v šoku. S tímto člověkem jsem se denně setkávat a nikdy by mě nenapadlo, že je v takových osobních problémech. Jméno neuvedu, protože mně to nepřísluší. Chápu tedy, že ani tehdejší osoba odpovědná za svazové finance neměla důvod tohoto člověka a priori podezřívat, to ale nic nemění na tom, že v této organizaci neprobíhala žádná kontrola a za to jsou odpovědné konkrétní osoby.

Další vývoj v této kauze lze jen předvídat. Nezbývá tedy než doufat, že nás nečeká další nepříjemné překvapení a že budoucí vedení svazu nebude v oblasti ekonomiky nekompetentní a situaci uklidní, stabilizuje a vyloučí její opakování. Za klub BVC Chodov mohu říci, že pokud se zástupce našeho klubu stane v příštím období členem Výboru ČVS, nepodpoříme pokračování současné situace. I když si práce Dr. Haníka ve sportovní oblasti a jeho nasazení pro český volejbal vážíme, zcela jistě nepodpoříme jeho další kandidaturu na post předsedy ČVS.

Štěpán Javůrek


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Bc. Ladislav Zapf (místopředseda)
GSM: 602 110 457
l.zapf@seznam.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2024 - BVC Chodov | Kontakt | Minigolf Chodov