BVC Chodov


Okénko šéftrenéra - Diváci, nebo fanoušci?

středa 5. 10. 2016 | komentářů | Autor: Štěpán Javůrek

,, Slovo fanoušek je odvozeno od slovesa fandit, nikoliv nadávat ,,

Tak jsme rozjeli extraligovou sezonu 2016/2017. Na úvod nás doma čekali opravdu těžcí soupeři - Olymp Praha a Volejbal Plzeň. Vsázím se o co chcete, že obě tato družstva budou letos v extralize ve final four. Po čtyřech zápasech máme jen jedno vítězství - přesto nás soupeři i většina diváků chválí - dokonce jsem od trenérky Plzně slyšel, že takhle ještě Chodov hrát neviděla. Je to sice hezký, ale za pochvaly si ve sportu nic nekoupíš. Jak říká klasik (Ivan Horník - známý fotbalový úplatkář) : Důležitý sou body a na všechno vostatní se vys...   A bodů teda zatím moc nemáme...

Jak jsem jiř řekl, úvodní zápasy jsme hráli doma a atmosféra byla úžasná. Byl plnej dům a fandilo se o stošest. Podpory fanoušků si nesmírně vážím, přesto si do některých dnes rýpnu. Je jich opravdové minimum, ale hrozně kazí celkový dojem.Už jsem si zvykl na to, že všichni češi, kteří vlezou na tribunu fandit svému týmu, jsou okamžitě největší chytráci a nejlepší trenéři. Pro tento fenomén mám pochopení, protože to jako fanoušek dělám také. Moje fotbalová a hokejová taktika u piva - to je prostě klasa. Kam se na mě hrabe ten Mourinho z Manchesteru. V tom jsme všichni fanoušci stejní.

Pro co už mám pochopení menší je určitý fanouškovský fanatismus, který se projevuje u těch nejskalnějších. Všechno nebo nic. Černá, nebo bílá. Buď absolutní euforie, nebo absolutní zatracení. To už mně přijde jako pitomost. I nám se to stává, že nás jednou fanoušci vynášejí do nebes a podruhé řeknou, že už nikdy nepřijdou. Přitom objekt jejich zájmu jsou pořád ti stejní hráči, kteří navíc (alespoň v našem případě to tak je) pořád stejně pracují. Holt někdy to ve sportu chodí tak, že když přijede lepší soupeř, tak ani výkon na hranici možností nestačí. To je prostě život.

Co mě ale přímo vytáčí je konstatování, které často říkají i samostní hráči, funkcionáři a komentátoři: Fanoušci si koupili lístek (u nás třeba ani to) tak můžou řvát. Co je to za logiku? Ten kdo si zaplatí lístek na fotbal, nebo na hokej, opravdu může sprostě nadávat aktérům utkání? Jen proto, že ho ten sportovní ,,zážitek,, stojí peníze? Takže podle této logiky může zaměstnavatel urážet a ponižovat svoje zaměstnance jen proto, že jim platí? Nebo rodiče můžou nadávat svým dětem jen proto, že je živí? S tím nesouhlasím. Často toto dělají lidé, kteří se nikdy neocitli na druhé straně barikády. Kteří nikdy nezažili co to znamená systematicky se připravovat (někdy třeba i roky) na důležitý zápas, který Vám pak nevyjde podle představ. Na to by měli fanoušci myslet dřív, než řeknou věci, které se nedají vzít zpátky.

I u nás v hale je to někdy fakt složitý. Určitá sorta našich fans křičela poslední sezonu na mě. Že se neumím chovat, že dělám ostudu. Ale třeba i to, že blbě střídám. S tím jsem žil celkem v pohodě. Na mě křičeli oprávněně a navíc jsem dospělej, tak už mě jen tak někdo nerozhodí. Já jsem před touto sezonou něco slíbil (myslím, že i na těchto stránkách) a to dodržuji. Nedostal jsem letos žádnou kartu, hráče nechávám v klidu, až se tomu někdo diví. No a když naše tvrdé jádro neřve na mě, protože nemá důvod, obrátilo svou pozornost na děvčata. Až si říkám, jestli bych neměl jednou za zápas něco rozkopat, aby měly holky klid. Naši rowdies, jak jim pracovně říkám, nejsou na holky sprostí, ani vulgární. Dokonce si možná to, že každou jejich chybu (speciálně na podání, které letos prostě hrajeme na hraně rizika) komentují povzdechy a vtipnými komentáři, neuvědomují. Ale hrát v tom není žádná sranda. A už vůbec ne pro holky, kterým je 14,15 let. Někdo namítne že to, co se děje v publiku, by na hřišti neměly hráčky vnímat. Ale to já jsem teda v jejich věku také neuměl.

Tak doufám, že ta hlasitá fandící většina nás bude i nadále tak skvěle podporovat a rowdies se přidají k fandění a nadávat budou doma u televize na politiku. Protože my jsme rádi za každého fanouška a moc si té podpory vážíme. A věřte nám, že jestli Vás mrzí naše prohry, tak nás mrzí dvakrát tolik.

 

PS: v neděli 16.10. v 11:00 přijedou do Chodova Budějovice a my Vás budeme potřebovat!!!! 


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Bc. Ladislav Zapf (místopředseda)
GSM: 602 110 457
l.zapf@seznam.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2024 - BVC Chodov | Kontakt | Minigolf Chodov