BVC Chodov


Exkluzivní rozhovor s reprezentačním trenérem Alešem Novákem

čtvrtek 9. 6. 2016 | komentářů | Autor: Jiří Kudrle

Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s reprezentačním trenérem dívčí složky České republiky panem Alešem Novákem, který jsme pořídili na soustředění reprezentace Lvíčat v Dolní Čermné, kterého se účastnily také hráčky našeho klubu.

Aleši, otázka na úvod. Jak a kdy začala Tvá trenérská kariéra? Kdy si se dostal k národním týmům?

Svůj první trenérský průkaz jsem získal v roce 1980. V minulém století. Začínal jsem trénovat v brněnském Zetoru krajský přebor. Později jsem přešel do VK KP Brno, kde jsem se postupně stal šéftrenérem mládeže a také trenérem na sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka. Po dlouhých letech v Brně jsem před pěti lety přijal nabídku předsedy ČVS Zdeňka Haníka na funkci svazového šéftrenéra dívek.

Co považuješ za své největší trenérské úspěchy, případně na jaké hráčky rád vzpomínáš?

Asi největší úspěch, kterého jsem dosáhl, je výsledek s reprezentačním družstvem ročníku 1992, se kterým jsem na Mistrovství Evropy skončil na 3.místě a po dlouhých letech získal pro český volejbal medaili z vrcholové mládežnické akce. V českých soutěžích jsem získal s družstvem VK KP Brno celkem 9 mistrovských titulů v kategorii juniorek a 1 titul v kategorii kadetek. Z hráček vzpomínám samozřejmě na již zmiňovaný ročník 1992, který se prosazuje v současné reprezentaci. Můžeme jmenovat hlavně Pavlu Vincourovou, Andreu Kossányovou, Veroniku Dostálovou, Kláru Vyklickou. Z jiných ročníků třeba sestry Jelínkovi, Barborkovou, Pastulovou, Smutnou a tak dále.

Jaká nejdůležitější událost tě v nejbližší době čeká z pohledu reprezentačních výběrů?

Na začátku července máme kvalifikaci o Mistrovství Evropy juniorek a máme velice, velice těžkou skupinu v Srbsku a budeme potřebovat ještě hodně úsilí na to, abychom splnili náš cíl a postoupili na šampionát.

Jako svazový šéftrenér detailně pozoruješ činnost volejbalových klubů v České republice. Jaký je v tomto ohledu Tvůj odborný pohled na činnost BVC Chodov?

BVC Chodov pro mě zatím byli dva lidé a to Jiří Tureček a Štěpán Javůrek. Jirka Tureček je výborný trenér, kamarád, ale jeho smýšlení směřovalo spíše k plážovému volejbalu, tam jsme se rozcházeli v některých názorech na trénování. Štěpán Javůrek je naladěn podstatně více směrem k šestkovému volejbalu ale i k reprezentaci. Je to také jeden z lidí, kteří se ztotožnili s filosofií trénování a práce s mládeží ve formě drilu a důsledného pohledu na techniku. Pro mě práce i výsledky Chodova nejsou překvapivé a v podstatě se v 95% na pohledu na trénování a volejbal jako takový shodujeme.

Mezi hráčkami nominovanými na toto reprezentační soustředění jsou i tři chodovské hráčky. Jak si z Tvého pohledu na kempu vedou Hanka Hovorková a Veronika Bohmová?

To je složitá otázka. Především v tom, že dávat nějaká hodnocení v tomto období je velice těžké. Hanka Hovorková by potřebovala vyrůst, výška je její handicap. Aby se v reprezentaci prosadila, musela by extrémně dobře zvládnout všechny herní činnosti, aby ten výškový handicap překonala. Zatím je dobrá v některých činnostech, jinde ji ještě čeká práce. Veronika Bohmová je vysoká, je na tom výborně odrazově, ale trošku jí chybí soustavnost a větší práceschopnost při řešení nedostatků.

Nahrávačka Kateřina Kudrlová se účastnila již některých soustředění výběru ročníků 2000 a nyní se připravuje s reprezentačním družstvem svého ročníku 2002. jaký je Tvůj pohled na ní?

Káča je výborný člověk, je na tom výborně po technické stránce. Ve své podstatě po stránce technické ji prakticky nemám co učit. Teď ale budou přicházet důležité aspekty - jak se bude vyrovnávat s rolí nahrávačky, protože to s sebou přináší sociální aspekty, komunikaci, nápor na psychiku, musí být tahoun družstva ke společnému cíli atd. Tato oblast bude důležitá, myslím si, že mám její důvěru, budeme to společně řešit a doufám, že společně dotáhneme to družstvo k co nejlepším výsledkům.

 

Aleši děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho štěstí do další práce!!  

 


Nejbližší akce

Vyhledat akci >

Kalendář

Faceboook

Kontakt

BVC CHODOV z.s.
Štěříkova louka 1163, 357 35 Chodov

Jiří Tureček (předseda)
GSM: 777 251 796
jiri.turecek@bvc-chodov.cz

Bc. Ladislav Zapf (místopředseda)
GSM: 602 110 457
l.zapf@seznam.cz

Přejít na kontakty

Partneři klubu

Copyright © 2024 - BVC Chodov | Kontakt | Minigolf Chodov